Raksti

 

Sieviešu seksuālā disfunkcija

 

  •   Seksuāla disfunkcija sievietēm - samērā izplatīta problēma, kas rada daudz traucējumu, un dažreiz padara sievietes dzīvi nepanesamu. Visbiežāk sievietes seksuālā disfunkcija ietver:

  •  dzimumtieksmes trūkums vai zudums;
  •  nepatika pret dzimumaktu un seksuālas baudas trūkums;
  •  nepietiekama dzimumorgānu reakcija;
  •  orgasma disfunkcija;
  •  vagīnisms.

        Pirmos četrus jautājumus tautā bieži dēvē ar kopīgu vārdu "frigiditāte." Dzimumtieksmes trūkums vai zudums sastopams 14-21% sieviešu. Šajā gadījumā sievietei vispār nav intereses par seksu, viņa neizjūt vēlmi iesaistīties intīmas attiecības. Dažām sievietēm pati doma par seksuālajām attiecībām ir pretīga. Ja seksuāla tuvība notiek, sieviete pret to attiecas kā pret kaut-ko nepatīkamu, pretīgu.

Nepietiekamās dzimumorgānu reakcijas gadījumā, sievietei ir vēlme pēc dzimumattiecībām, viņa uzbudinās intīmas tuvības laikā, bet uzbudinājuma laikā   nesamitrinās dzimumorgāni, nepastāv klitora pietūkums. Sakarā ar to dzimumakts var būt sāpīgs un nepatīkams.

Orgasma traucējumi (anorgasmija) - visbiežāk sastopams seksuālais traucējums sievietēm. Tā ir nespēja izjust orgasmu intīmas tuvības laikā. Tāda parādība sastopama līdz 25% sieviešu. Anorgasmija mēdz būt pilnīga, kad sieviete  nekad, nekādos apstākļos nav piedzīvojusi orgasmu, un daļēja, kad sieviete neizjūt  orgasmu ar konkrētu partneri vai dzimumakta laikā, taču izjūt orgasmu masturbācijas vai miega laikā.

Vagīnisms - ir iegurņa pamatnes muskuļu (kas atrodas ap maksti) neapzinātas saraušanās, līdz ar to dzimumloceklis nespēj iekļūt makstī, vai arī tā ievadīšana ir ļoti sāpīga. Sieviete sāk izvairīties no tuvības. Vagīnisma izplatība ir  4,6%.

Sieviešu seksuālās disfunkcijas cēloņi var būt tādas slimības kā diabēts, vairogdziedzera saslimšanas, hormonālie traucējumi  menopauzē vai pēc olnīcu izņemšanas operācijas, dzimumorgānu iekaisumu slimību gadījumā.

Bet šie iemesli nav svarīgākie, tie ir sastopami reti. Lielākā daļa (vairāk nekā 95%) seksuālo traucējumu cēloņu ir psiholoģiskie faktori:

  • smagas un nepatīkamas jūtas pret partneri, kuras sieviete, bieži vien pati neapzinās, un neļauj sev sajust ("Kā es varu būt dusmīga uz savu vīru, jo viņš ir labs, viņš rūpējas par mani, dod naudu. Tas nav nekas, ka viņš mani mēdz dažreiz piekaut. Es esmu pati vainīga pie tā").;
  • bērnībā pārciesta psiholoģiskā trauma;
  • pārciesta seksuāla vardarbība;
  • audzināšana stingros pārspīlētos reliģiskos uzskatos ("sekss ir grēks");
  • nepatīkama pirmā seksuālā pieredze (sāpes, nepatīkamas psiholoģiskās izjūtas);
  • neatbilstoša informācija par seksualitāti;
  • nepatīkamas izjūtas ginekoloģiskās apskates laikā;

Pasaule nav izdomātas zāles, kas uzlabotu sieviešu seksuālo funkciju. Tāpēc, ka sievietēm seksuālo disfunkciju cēloņi ir galvenokārt psiholoģiskas problēmas, šos  traucējumus ārstē psihoterapija. Psihoterapijas metodēm apmācīti ārsti seksologi un psihoterapeiti. Ārstēšanas laikā, sieviete atklāj un izprot iemeslus, kas izraisa seksuālo traucējumu. Dažreiz, viņa iemācās paņēmienus, kas palīdz pārvarēt atklāto problēmu. Rezultātā notiek izārstēšana.
 

 

 

 

      PRIEKŠLAICĪGA EJAKULĀCIJA

 

    Pieaugušā cilvēka labklājības spēcīgais nosacījums ir apmierinātība ar savu seksuālo dzīvi. Seksuālā veselība - būtiska daļa no cilvēka veselības.

Saskaņā ar Latvijā veiktajiem pētījumiem, ceturtā daļa sieviešu un viena piektdaļa no visiem vīriešiem, nav apmierināti ar savu seksuālo dzīvi. Latvijā šķiras katrs trešais pāris. Bieži šķiršanās iemesls ir neapmierinātība ar seksuālo dzīvi. Liela un bieži sastopama problēma vīriešiem ir priekšlaicīga ejakulācija (PE). Tā ir vienmēr vai bieži  atkārtojošas ejakulācija 1 minūtes vai mazākā laikā pēc dzimumlocekļa ievadīšanas makstī apvienojumā ar vīrieša nespēju atlikt ejakulāciju. Šī slimība izraisa stresu abiem partneriem, un attiecību problēmas.

Kādam vajadzētu būt seksuālā akta ilgumam veseliem vīriešiem? Izpētot daudzus pārus ASV un Eiropā, zinātnieki konstatēja, ka dīmumakta ilgums vidēji ir 6 minūtes. Un, piemēram, Turcijā-3.7 minūtes, bet Anglijā -7,6 minūtes.
Priekšlaicīga ejakulācija mēdz būt primārā (ja tā parādās kopš seksuālās aktivitātes sākuma ) un sekundārā (kad tas parādās dzīves laikā vēlāk). Primārās PE cēloņi var būt vīrieša personīgas īpatnības, nervu sistēmas funkcionēšanas īpatnības, kas veidojas agrīnā bērnībā. Arī iedzimtībai ir nozīme.
Sekundāro PE bieži izraisa prostatīts, vairogdziedzera slimības, grūtības attiecībās starp partneriem.
Kā izārstēt priekšlaicīgu ejakulāciju? Ejakulācija - tas ir reflekss, kuru jūs varat iemācīties kontrolēt. PE ārstēšanai pirmajā vietā ir psihoterapija. Ar to identificē tās slēptās jūtas, kas izraisa vīriešiem šo simptomu, kā arī vīretim iemācā kontrolēt un atlikt ejakulāciju.
Sekundāras PE gadījumā nozīmīga vieta ir  pamatslimības, kas novedusi pie PE, diagnostikai un ārstēšanai, vai, atkal, psihoterapijai, ja  iemesls ir grūtības starp-personiskajās attiecībās.
Pastāv arī līdzekļi, kas apārstē PE neatkarīgi no iemesla. Tā ir medikamentu grupa, kas saucās par antidepresantiem. Dažiem no tiem ir pierādīta spēja paildzināt vīrieša dzimumaktu. Visi minētie līdzekļi ir recepšu zāles, un to izrakstīšanai ir vajadzīga personīga  ārsta konsultācija.
Nobeigumā es vēlos, mudināt vīriešus šīs problēmas risināšanai vērsties pie speciālista. Vēlams uzreiz kopā ar sievu vai draudzeni, jo pāra ārstēšana ir daudz efektīvāka par vīrieša atsevišķu ārstēšanu.